(...) Warto wziąć pod uwagę to, by umieć zrobić zdjęcia szybko. Przy poprzednich wyborach miałem przygody z ochroniarzem obiektu, w którym były wywieszone protokołu. Na szczęście byłem szybszy. Czego i wszystkim "reporterom" RKW życzę :-)Wydaje mi się, że, o ile nie istnieje w widoczny sposób wyartykułowany i legalny zakaz fotografowania, nikt nie może ci zabronić robienia zdjęć fragmentów lub całości obiektów, szczególnie publicznych, a przecież w takich właśnie odbywają się wybory.
(...) Namawiam tylko do nauczenia się szybkiego i czytelnego fotografowania protokołów.Ponadto można zawsze przyswoić sobie nazwę aktu prawnego wraz z odpowiednimi artykułami do szybkiego zadeklamowania przeszkadzaczowi:
Prawo autorskie
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zakres uregulowania zakazu fotografowania w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako: "Ustawa"). Artykuł 33 pkt 1 tej regulacji wskazuje, że dozwolone jest rozpowszechnianie, a więc odtwarzanie dowolną techniką (w tym fotografowanie) i udostępnianie publiczne, utworów wystawionych na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednak nie do tego samego użytku. Jak widać z przywołanego przeze mnie przepisu ustawodawca zawęził dozwolony użytek w tym zakresie tylko do miejsc otwartej przestrzeni, dostępnych dla każdego. Przy czym należy zauważyć, że ogólnie dostępnym jest także ogród czy plac, na który można wejść tylko za opłatą. Rozpowszechnianie dopuszczone na mocy art. 33 pkt 1 Ustawy może służyć wszelkim celom, także zarobkowym. Dopuszczalne jest więc sporządzenie kartek pocztowych czy umieszczenie fotografii w przewodniku. Nie jest natomiast dozwolone odtworzenie do tego samego użytku, a więc w celu wystawienia jako dzieła artystycznego.
Kogo i co można zgodnie z prawem fotografować? (20.02.2012 22:00)
Podsumowując cykl artykułów poświęconych ochronie wizerunku, przypomnijmy jeszcze krótko ogólne zasady, kogo i co można zgodnie z prawem fotografować:
Dozwolone rozprzestrzenianie zdjęć:
1. krajobrazów i miejsc publicznych
2. obiektów ustawionych na stałe w miejscach publicznych, w przestrzeni otwartej
3. niektórych obiektów oznaczonych tablicą: „Zakaz fotografowania” jest zakazane, jednak ogólna zasada jest taka, że zakaz taki ma jedynie znaczenie odstraszające
4. osób powszechnie znanych wykonujących swoje funkcje publiczne
5. osób stanowiących szczegół całości, np. imprezy, krajobrazu
Niedozwolone rozprzestrzenianie zdjęć:
1. wykonanych poza otwartą przestrzenią publiczną, jeżeli głównym elementem fotografii jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego (np. obraz, rzeźba)
2. osób bez ich wyraźnej zgody lub uiszczenia umówionej wcześniej zapłaty za pozowanie
Może mi ktoś odpowiedź do czego ma być widoczna inna kartka na zdjęciu? Jaka to ma być kartka (inna strona protokołu czy dowolna) i w jakim celu to jest?Chodzi o fragmenty "sąsiednich" stron protokołu (lewo-prawo, ale i także góra-dół), dzięki którym będzie można udowodnić przed sądem, że są to kolejne strony dokumentu wywieszonego w tym samym miejscu i o tym samym czasie. Fałszerz nie zawsze musi podrabiać cały dokument - wystarczy, że podmieni tylko jedną lub dwie strony - te najważniejsze.