Ad.1. Akurat do mnie dostarczono spis wyborców na papierze bez jakichkolwiek podpisów, czy pieczątek urzędników z adnotacją: "Spis wyborców podpisano elektronicznie z up. Prezydent m. st. Warszawy Wioletta .......". Czy taki spis jest dokumentem ? Ten problem w kolejnym wątku.
Ad.2. Zgodnie z definicją SRP oznacza System Rejestrów Państwowych. System obejmuje takie rejestry jak: PESEL, RDO, BUSC, CRS i SOP. Termin "źródło" jest terminem potocznym, a faktycznie chodzi raczej koledze o CMOKU (następcy ZMOKU), który oznacza Centralny Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika. Powstał wskutek optymalizacji ZMOKU. Stanowi interfejs graficzny dla SRP.
Innymi słowy gminy i USC wykorzystują interfejs CMOKU do usług systemu SRP w zakresie: SOP, CRS, BUSC, RDO, które z kolei wykorzystują PESEL, który również stanowi usługę SRP. PESEL udostępnia usługi aktualizacji, weryfikacji oraz udostępniania/wyszukiwania PESEL, ale też unieważnianie dowodów.
Zawsze stroną udostępniającą usługi jest system centralny SRP. Udostępniane usługi są wywoływane przez zainteresowane jednostki, które uzyskały uprawnienia do ich wywołania.
Posiłkuję się informacjami z dokumentacji technicznej, więc może ta dokumentacja jest niewiarygodna ?
Jeśli kolega twierdzi, że się mylę, to przydałoby się kolego podać źródło swoich informacji, prawda ?
Proszę o uzasadnienie, iż się mylę.
Ad.3. SRP to PESEL, przy wymeldowaniu wykorzystywana jest usługa aktualizacji systemu SRP, zatem Urzędy aktualizują PESEL, który jest immanentna częścią SRP. Brak możliwości "zobaczenia" wyborców z innych gmin jest najwyraźniej brakiem uprawnień tych urzędów do usługi udostępniania/wyszukiwania PESEL oferowanej przez SRP poprzez interfejs CMOKU/ZMOKU.
Ad.4. Gmina prowadzi również rejestr mieszkańców obok systemu SRP

Prowadzenie rejestru wyborców, czy rejestru mieszkańców obok SRP jest złamaniem założeń SRP i może prowadzić do niespójności w spisie wyborców. Wyłącznie w SRP (w jednym miejscu) miały być prowadzone spisy ludności. Dlaczego gminy prowadzą jakieś swoje własne rejestry ludności

Ad.5. Prowadzenie własnych rejestrów przez gminy obok SRP jest potencjalnie poważnym źródłem błędów w spisach wyborców. Stąd wydaje się, iż należy jak najszybciej pomyśleć nad audytem tych rejestrów gminy, gdyż zgodnie z wypowiedziami kolegi oprócz danych z PESEL gminy mogą wprowadzać do spisów wyborczych dane, których np. brak w SRP, a nawet wprowadzać do spisu wyborców dane niezgodne z SRP.
System WOW nie przetwarza danych z systemu SRP. Mam rację ?
Wnioski.
A. System SRP najprawdopodobniej nadal nie jest wykorzystywany przez gminy do tworzenia spisu wyborców.
Pomimo wydania sporych kwot na system SRP wydaje się, że gminy nadal wykorzystują własne systemy i dane. Najprawdopodobniej dlatego, iż nie ufają danym udostępnianym przez SRP.
B. Spisy wyborców mogą posiadać niespójne i niekompletne dane.
Systemy gmin nie są połączone ze sobą, toteż nie można wykryć duplikatów, niespójności i innych błędów we wszystkich bazach obsługiwanych odrębnie od SRP w gminach - do tego miał służyć SRP.
C. Audytu wymaga zarówno WOW jak i systemy generowania spisów wyborczych w gminach.